Wiadomości z rynku

sobota
23 listopada 2024

Elektromobilność wkracza do nowych segmentów transportu

Finlandia liderem elektryfikacji maszyn mobilnych
26 września 2023

Na Kongresie zaprezentowany zostanie elektryczny wózek widłowy firmy Kalmar Fot. Kalmar

 
Transformacja transportu obejmuje dziś rozwój elektromobilności nie tylko w znanych nam dobrze segmentach takich jak samochody osobowe, autobusy miejskie czy podążające za tym trendem pojazdy ciężarowe. Elektromobilność wkracza do kolejnych typów pojazdów i w ciągu najbliższych lat rozwijać się będzie w segmencie ciężkich maszyn nieporuszających się po drogach, m.in. w górnictwie, budownictwie, rolnictwie, branży leśnej. Do grona światowych liderów, którzy udowadniają, że możliwa i uzasadniona jest elektryfikacja mobilnych maszyn roboczych, należy Finlandia.
Podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi (26-28 września) – wiodącego wydarzenia branży elektromobilności w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej – fińscy eksperci podzielą się doświadczeniami z elektryfikacji rynku maszyn mobilnych, wskazując zarówno na korzyści, jak i wyzwania oraz lekcje płynące z pionierskich projektów. W środę 27 września odbędzie się premiera raportu: „Elektromobilność specjalistyczna i pozadrogowa: polsko-fińskie zalecenia dotyczące wdrażania bezemisyjnych maszyn pozadrogowych” przygotowanego wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i fiński klaster SIX Mobile Work Machines oraz Business Finland. Na Kongresie zaprezentowany zostanie także w pełni elektryczny wózek widłowy firmy Kalmar, wykorzystywany m.in. na produkcji i w logistyce.
Finlandia jest krajem nordyckim zamieszkanym przez zaledwie 5,5 miliona osób, który postanowił dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej już w 2035 roku – co jest najbardziej ambitnym celem w Europie. W praktyce oznacza to konieczność zastąpienia paliw kopalnych bezemisyjną energią elektryczną w przemyśle, transporcie i ciepłownictwie. W Finlandii elektryfikacja maszyn to nie tylko trend przyszłości – to realne działania podejmowane już dzisiaj, a ich zakres obejmuje zarówno dekarbonizację samej maszyny, jak również jej środowiska pracy, w tym placów budowy, kopalń, portów, pól uprawnych czy lasów. Elektryfikacja mobilnych maszyn roboczych przyspiesza dekarbonizację całych branż i łańcuchów wartości.
Finlandia nie byłaby prawdopodobnie światowym liderem na rynku maszyn mobilnych gdyby nie surowe warunki środowiska północnej Europy. Także zamiłowanie Finów do innowacji i współpracy pomiędzy przemysłem a sektorem badawczo-rozwojowym jest kluczem dla przełomowej elektryfikacji i dekarbonizacji w tej branży. Jako pionierzy transformacji, fińscy eksperci chcą dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą ze wszystkimi partnerami, dla których celem jest neutralność klimatyczna na rynkach maszyn mobilnych.

Maszynowy potentat

Znacząca grupa znanych producentów maszyn mobilnych pochodzi właśnie z Finlandii. Ponad 20 fińskich producentów OEM działa w sektorach rolnictwa, budownictwa, leśnictwa, transportu materiałów i maszyn górniczych – są to m.in. znane globalne marki takie jak Ponsse, Sandvik, Normet czy Kalmar. Produkcja mobilnych maszyn roboczych nieporuszających się po drogach jest dziś czwartą co do wielkości branżą eksportową Finlandii, a 50-80% jej obrotów pochodzi z eksportu. Wprowadzając elektryfikację, ale także nowe technologie cyfrowe i autonomiczną pracę, fińscy producenci dążą do zwiększenia swojej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Kolejne firmy rozszerzają swoją ofertę o maszyny wyposażone w linie zasilania elektrycznego oraz nowe funkcje cyfrowe, zdając sobie sprawę, że zrównoważony rozwój stanowi nową, istotną szansę biznesową.
– Osiągnięcie neutralności węglowej także w maszynach mobilnych nieporuszających się po drogach wymaga wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych. Ale poza tym maszyna mobilna przyszłości jest zrównoważona nie tylko sama w sobie. Umożliwia tworzenie zupełnie nowej, dotychczas niewidocznej wartości i zrównoważonego rozwoju w całym środowisku, w którym działa. Finlandia przyjęła aktywną rolę w tym rozwoju, aby pomóc w budowaniu lepszego i bardziej zrównoważonego jutra – mówi Harri Nieminen, koordynator fińskiego klastra SIX Mobile Work Machines z Centrum Badań Technicznych Finlandii VTT. Klaster zrzesza większość fińskiego rynku producentów maszyn oraz dostawców technologii elektryfikacji i cyfryzacji.

Maszyny wśród głównych trucicieli

Zasadność upowszechniania elektromobilności w segmencie maszyn jest potwierdzona badaniami. Według badań opublikowanych w 2022 roku, emisja tlenku węgla lub węglowodorów z sektora maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach jest od 2,5 do 6 razy wyższa niż w przypadku pojazdów drogowych. Szczególnie niekorzystna sytuacja dotyczy emisji cząstek stałych (PM), która w tym sektorze jest średnio 5,8 razy wyższa niż w przypadku pojazdów drogowych. Bez znaczącego postępu technologicznego w celu ograniczenia zużycia paliw kopalnych, maszyny nieporuszające się po drogach ostatecznie mogą wyprzedzić pojazdy drogowe jako główne źródło emisji gazów cieplarnianych. Finlandia jest jednym z trzech krajów, obok Szwecji i Niemiec, które już wprowadziły pewien system rejestracji emisji z sektora maszyn mobilnych.

Na dobrej drodze do elektryfikacji sprzętu

Elektryfikacja mobilnych maszyn roboczych ma na celu nie tylko osiągnięcie zerowej emisji netto i dekarbonizacji, lecz także odpowiada na pilne potrzeby krajów, miast i użytkowników końcowych. W sektorze górnictwa firma Sandvik udowodniła, że elektryfikacja przyczynia się do zwiększenia produktywności, niezawodności i bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu automatyzacji i cyfryzacji zwiększyła się atrakcyjność operacji górniczych, eliminując ryzyko związane z niebezpiecznym środowiskiem pracy. Z kolei producent maszyn leśnych Ponsse postrzega elektryfikację jako sposób na wyeliminowanie strat w układzie napędowym i uzyskanie radykalnej poprawy wydajności systemu. Ponadto, elektryfikacja jest kluczowa w rozwiązaniu problemu wysokiego zużycia paliwa podczas długich godzin pracy w ciągu roku. Firma Kalmar zauważyła, że maszyny z napędem elektrycznym charakteryzują się wyjątkową łatwością manewrowania, komfortową obsługą i intuicyjnym sterowaniem. Obniżenie zużycia energii i lepsze rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej istotne dla klientów, którzy dążą do realizacji własnych celów biznesowych. W przypadku wszystkich typów pojazdów elektryfikacja wykazała, że wykorzystanie akumulatorów do zasilania operacji zamiast spalania drogiego paliwa prowadzi w dłuższej perspektywie do obniżenia całkowitych kosztów posiadania.
– Szacuje się, że w ciągu najbliższych 2 do 4 lat producenci maszyn mobilnych rozszerzą swoje działania badawczo-rozwojowe w zakresie alternatywnych technologii układów napędowych, koncentrując się na elektryfikacji – mówi Toni Mattila, dyrektor Programu Zrównoważonej Produkcji w fińskiej agencji promocji handlu, inwestycji i innowacji Business Finland. – Na rynku pojawiają się także coraz to nowi gracze, którzy aktywnie wprowadzają elektryfikację i technologie cyfrowe. Warto z uwagą śledzić ten segment zwłaszcza w kraju takim jak Finlandia, który dzięki dużej koncentracji graczy rynkowych, wysokim nakładom na badania i rozwój oraz dobrze rozwiniętej kulturze szybkich wdrożeń innowacyjnych projektów może stać się globalnym centrum kompetencyjnym elektryfikacji, cyfryzacji i autonomizacji maszyn. Wizją fińskiego klastra SIX Mobile Work Machines jest, aby w 2025 roku Finlandia była najlepszym na świecie środowiskiem do rozwoju mobilnych maszyn roboczych oraz ich kluczowych technologii i usług. Wszystkich polskich partnerów zainteresowanych współpracą w tym zakresie zapraszamy do kontaktu. (red)
 
Business Finland
Business Finland to fińska rządowa organizacja promocji handlu i inwestycji, finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw oraz promocji Finlandii jako destynacji turystycznej. Grupa 760 ekspertów Business Finland pracuje w około 40 biurach na całym świecie oraz 16 biurach regionalnych zlokalizowanych na terenie kraju. Business Finland jest częścią sieci Team Finland, ściśle współpracującej z ambasadami i konsulatami Finlandii, a także innymi organizacjami publicznymi wspierającymi fińskie przedsiębiorstwa w tworzeniu partnerstw globalnych. W Polsce Business Finland pełni rolę Biura Radcy Handlowego Ambasady Finlandii. Business Finland wspiera globalny wzrost gospodarczy pomagając fińskim firmom w internacjonalizacji, wspierając zagranicznych inwestorów w lokowaniu ich działalności w Finlandii oraz finansując innowacje. Zrównoważona mobilność i rynek bateryjny to jeden z naszych priorytetowych obszarów działań w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.